Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 11 lipca 2014

Drzewko oliwne.


Przeglądając zdjęcia mieszkań skandynawskich biur nieruchomości, nabrałam ochoty na zakup drzewka oliwnego. Ogrodnik ze mnie raczej kiepski, ale może mi się uda nawiązać współpracę z moim drzewkiem i zostanie ono u mnie na dłużej. Opis wymagań drzewka wygląda zachęcająco. Drzewo oliwne musi mieć stanowisko jasne i słoneczne. A jednym z najważniejszych warunków powodzenia uprawy oliwki w domu jest zapewnienie roślinie jak najbardziej widnego i słonecznego stanowiska. I to będzie warunek trudny do zrealizowania, bo miejsce przygotowane dla mojej oliwki jest co prawda na wprost okna tarasowego, ale nad tarasem jest dach i w rezultacie światła będzie nie wiele. Pozostałe warunki wzrostu drzewka oliwnego w doniczce nie są już trudne do spełnienia (a przynajmniej mam taka nadzieję). Najlepsza dla drzewka oliwnego temperatura wynosi 20–24 st.C, ale roślina znosi nieduże odchylenia w obie strony. Drzewko oliwne lubi regularne podlewanie, szczególnie w okresie wegetacji. Dobrze jednak znosi także czasowe przesuszenie podłoża. Właściwie łatwiej jest drzewko oliwne w donicy przelać niż zasuszyć. W uprawie doniczkowej zakwita i wydaje owoce rzadko. Mimo to warte jest uwagi, gdyż jest bardzo dekoracyjne i może być wspaniałą ozdobą mieszkania, a latem również tarasu.

Opis uprawy drzewka : tu

4 komentarze:

 1. Agus, dzieki za ten post, poniewaz takze przymierzam sie do zakupu:))
  no i fantastyczny czarny stolik!!
  P.S. Zapraszam takze na konkurs - a ze jestes mistrzynia moodboardow, na pewno cos fajnego wymyslisz:)

  OdpowiedzUsuń
 2. nabrałam ochoty na kupno drzewka oliwnego, tym bardziej, że opcja - łatwiej przelać niż przesuszyć - bardzo przypadła mi go gustu, bo czasem zdarza mi się zapominać o regularnym podlewaniu kwiatów :)
  pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 3. Agnieszko gratuluje publikacji w Czas na wnętrze ;-)...oliwka piękna ale coś co mnie zachwyciło to schody...cudowne ;-). Jak to się stało, że ja jestem u Ciebie pierwszy raz ;-)??

  OdpowiedzUsuń
 4. Aga, niestety moodboardowy konkurs przegapiłam przez przygotowania do wakacyjnego wyjazdu.
  A oliwka... no cóż. Napisze coś o niej w następnym blogowym wpisie. Witaj Ola, cieszę się, że mnie odwiedziłaś. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń